MDŽ víte proč jej slavit ?

MDŽ víte proč jej slavit ?
Život je krásný, ale někdy složitý a udělat si radost, je někdy to co nám dodá znovu energii. Makabelka Vám přeje ke dni žen ať je nejen tento den, prosluněný úsměvem. Rádi děláme radost a tak jsme pro Vás připravili  DOPRAVU ZDARMA pro objednávky nad 400,- Kč.  


 
  • Akce MDŽ ♥ platí od  7.03.2015 - do 19 hodin  9.3.2015.♥  doprava zdarma
  • Tato doprava ZDARMA se Vám zobrazí při objednávce nad 400,- Kč.
Obdarujte milovanou ženu a dejte ji najevo své city.

Kde se vzal svátek MDŽ a proč jej slaví na celém světě ?

Nejčastěji bývá tento den spojován s československým socialistickým režimem, k tomu bezpochyby přispěly proslulé slavnosti 8. března na počest žen, typické především rudými karafiáty, oslavami na pracovišti a verši představitelek Svazu žen a pionýry. Právě kvůli spojení s bývalým režimem přestali v současné době někteří tento den slavit, protože se podle nich jedná pouze o uměle vytvořený komunistický svátek. Ale skutečnost je  jiná. Počátky tohoto významného dne, který se slaví na celém světě sahá hlouběji do historie.

Mezinárodní den žen má svůj původ v době sociálních krizí a příprav států na nadcházející světovou válku. V této době se začaly ženy zasazovat o svá práva a pronikat tak do veřejného života. Počátky můžeme spatřovat v roce 1907, kdy se konal první mezinárodní sjezd socialistických žen ve Stuttgartu. Právě zde padl návrh, aby se ženy určitý den v roce scházely a požadovaly volební právo. Této konference se účastnilo téměř 60 delegátek z 15 zemí. Důvodem proč se měly ženy v boji za svá práva scházet v jeden určitý den, byla snaha upozornit na tuto problematiku širokou veřejnost, jak ženy, tak také muže.

V roce 1908 se pak sešlo několik tisíc žen a pochodovalo ulicemi v New Yorku. Demonstrovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, volební právo a za politická a hospodářská práva pro ženy. Od tohoto roku se pak ve Spojených státech začal slavit poslední únorovou neděli „Národní den žen“. V Evropě byl Den žen zaveden o dva roky později, v roce 1910, na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani, kdy se z tohoto dne stal mezinárodně oslavovaný den na návrh Clary Zetkinové, německé socialistky a zakladatelky dělnického ženského hnutí. Clara Zetkinová prosadila pořádání mezinárodního svátku za účelem boje za volební právo žen. V Kodani tak došlo k proklamování Mezinárodního dne žen na počest boje žen za svá práva a dosažení volebního práva. Poprvé se ženy takto organizovaně sešly o rok později, v roce 1911, v několika evropských zemích, mimo jiné také v Rakousko-Uhersku.

Později se dnem žen stal 8. březen, který se ustálil po první světové válce a to především vlivem demonstrace žen a jejich protestních akcí proti 1. světové válce konaných v Petrohradě 23. února roku 1917. Po abdikaci cara byla ustavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen.
 
MDŽ byl oficiálně uznán OSN v roce 1975, což byl Mezinárodní rok žen. V tomto roce MDŽ uznalo také mnoho národních vlád. Dnes je MDŽ demonstrací za odstranění diskriminace a lepší pracovní podmínky žen a připomínkou boje za jejich rovnoprávnost. Bohužel jej, jak již bylo výše napsáno, mnoho lidí dnes vnímá jako pozůstatek komunismu a proto je důležité šířit pravdu a tento předsudek pomoci společnosti odhalit. Máte-li ve svém okolí ženu, která je dle Vás vyjímečná,  popřejte ji a darujte úsměv.

Zdroj části textu: Wiki
 
Odeslat článek známému   Vytisknout